همانطور که درباره انواع کولرگازی و انواع آن توضیح داده داکت اسپلیت زیر مجموعه ای از کولرهای گازی ۲ تکه می باشند که مقداری در اجرا با مابقی کولرهای گازی متفاوت است ما قصد داریم در اینجا به بررسی دقیق این سیستم بپردازیم

داکت اسپلیت یک سیستم مستقل و مرکزی می باشد که با بهره گیری از یک دستگاه چند فضا یا زون را می‌توان پوشش داد و سرمایش و گرمایش را تامین کرد: بدین صورت که یونیت داخلی به وسیله ی کانال کشی به هر بخش هوا را انتقال میدهد و خود با یونیت خارجی از طریق لوله های مسی و کابل ارتباطی جهت دفع هوای گرم محیط در ارتباط است.

داکت اسپلیت چیست و انواع آن

همانطور که در شکل فوق میبینید معمولا یونیت داخلی در مرکزیت فضا قرار گرفته تا کمترین متراژ ممکن کانال کشی صورت پذیرد زیرا افزایش طول کانال سبب افت فشار هوا گشته و در نهایت از دریچه خروجی هوای لازمه به محیط منتقل نمی‌شود
در سیستم داکت اسپلیت گرمایش به ۲ صورت تامین می‌گردد :

۱-هیت پمپ

در کشور های اروپایی به علت هزینه ی بالای انرژی مخصوصا سوخت های فسیلی به نسبت برق، ازسیستم هیت پمپ بهره می‌برند. در این سیستم تمامی شرایط کار کرد دستگاه همانند حالت سرمایش بوده با این تفاوت که شیر برقی مسیر گاز را تغییر می‌دهد و گاز داغ خروجی از کمپرسور به جای کندانسور به سمت اواپراتور رفته و سیکل تبرید برعکس عملکرده و گرمایش را تامین می‌کند.

داکت اسپلیت چیست و انواع آن

۲-کویل گرمایش

این روشی است که بیشتر در ایران مرسوم بوده و از یک کویل آبگرم در خروجی یونیت داخلی (هواساز) داکت اسپلیت استفاده می‌کنند به دین صورت که آب گرم از طریق سیستم گرمایش (پکیج گرمایش دیواری و یا موتورخانه) وارد کویل شده و فن هواساز با عبور هوا از روی کویل سبب گرمایش محیط می‌گردد. این روش در مصرف برق صرفه جویی بسیاری دارد زیرا که کمپرسور که به عنوان مصرف کننده اصلی برق در این سیستم در تمام مدت خاموش بوده و تنها مصرف کننده برق فن یونیت داخلی می‌باشد.

بخوانید:  چیلر سانتریفیوژ چیست؟

از اساسی ترین و مهترین مسائل در خرید و اجرای داکت اسپلیت بحث فشار هوا، مقدار هوادهی یونیت داخلی و محاسبات کانال و دریچه ی خروجی می‌باشد که تاثیری بسیار در تامین آسایش و آرامش مصرف کننده دارد.
عدم توجه به این مسائل سبب بروز مشکلات زیادی در پی دارد از جمله سر و صدا، عدم پاسخگوی ظرفیت دستگاه، مصرف بیش از حد انرژی و …

داکت اسپلیت چیست و انواع آن

مزایای داکت اسپلیت

  • اشغال فضای کمتر.
  • عدم نیاز به رادیاتور.
  • امکان تامین سرمایش و گرمایش چند فضا به صورت همزمان.
  • تصفیه هوا به وسیله فیلتر هواساز.
  • در صورت بروز هرگونه مشکلی در تولید آبگرم جهت گرمایش.

معایب داکت اسپلیت

  • عدم تنظیم دمای متفاوت در چند زون به عنوان مثال در یک واحد مسکونی ۲ خوابه امکان تنظیم دمای متفاوت در خواب ها و پذیرایی وجود ندارد و تمام محیط با یک دما تنظیم می‌گردد.
  • هدر رفت انرژی به علت یکپارچه بودن تمام فضا که در صورت عدم حضور افراد دستگاه همچنان محیط را تهویه کرده.
داکت اسپلیت چیست و انواع آن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *