کولرگازی چیست؟

یک نوع سیستم تهویه مطبوع خانگی است که به کمک سیکل تبرید گرما را از محیط داخلی جذب کرده و به خارج از محیط دفع می‌کند.

تاریخچه‌ی کولرگازی

سیستم های تهویه مطبوع مدرن با پیشرفت علم شیمی در قرن ۱۹ ظهور کرد و برای اولین بار در سال ۱۹۰۲ ویلیس کریر مخترع آمریکایی کولر گازی را در مقیاس بزرگ تولید و عرضه کرد. با ورود کولر گازی در سال ۱۹۲۰ به منازل مسکونی حجم زیادی از مهاجرت به خط خورشید آمریکا آغاز گردید.
ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ به استخدام شرکت بوفالو در نیویورک در آمد و در انجا به دنبال راه حلی برای خنک کردن دستگاه های چاپ بود که منجر به اختراع دستگاه کولر گازی گردید. اولین دستگاه کولر گازی در ۱۷ جولای ۱۹۰۲ شروع به کار کرد. دستگاه کریر بیشتر به کنترل رطوبت تا کنترل دما می پرداخت. کریر ب جای گردش هوا در دور کویل گرم این گردش را در دور کویل سرد که پر از آب سرد بود انجام داد که باعث خنک شدن هوای خروجی می شد و در نتیجه این کار باعث کنترل رطوبت اتاق می شد. کنترل رطوبت و دمای اتاق باعث حفظ هم ترازی جوهر و کاغذ می شود در نتیجه کیفیت چاپ بسیار بالاتر می شود.

تکنولوژی ایجاد شده توسط کریر باعث افزایش بهره وری محل های کار شد و این دلیلی شد که او شرکت تهویه مطبوع کریر را در آمریکا افتتاح کند و از اینجا بود که استفاده از کولر گازی در منازل و اتومبیل افزایش یافت به طوری که در سال ۱۹۵۰ استفاده از کولرگازی در منازل افزایش چشمگیری داشت. وقتی در سال ۱۹۳۳ اولین خانه شخصی در چاپل هیل کارولینای جنوبی مجهز به کولر گازی گردید هیچ کس فکرش را نمی کرد که روزی کولر های گازی عضوی جدا نشدنی از خانه باشند.

بخوانید:  تفاوت های چیلرهای تراکمی و جذبی (مزایا و معایب)
ابداع-کننده-کولر-گازی

انواع کولرگازی

کولرگازی پنجره ای

کولرگازی پنجره ای

کولرگازی اسپلیت

کولرگازی دو تکه یا اسپلیت

کولرگازی پرتابل

کولرگازی پرتابل (قابل حمل)

کولرگازی ایستاده

کولرگازی ایستاده

کولرگازی سقفی یا کاستی

کولرگازی سقفی یا کاستی

کولرگازی داکتی یا کانالی

کولرگازی داکتی یا کانالی

نکات مهم :

  • اسپلیت در لغت به معنای ۲ تکه می باشد که به کولرهای گازی اطلاق می‌شود که یونیت داخلی و خارجی به صورت مجزا از هم بوده و به وسیله ی لوله کشی مسی به یکدیگر متصل می‌شوند پس باید دقت کنیم که کولرگازی پرتابل و پنجره ای به علت یکپارچه بودن در دسته بندی اسپلیت قرار نمی‌گیرند
  • مورد بعدی که می بایست توجه کرد کولرگازی کانالی یا داکت اسپلیت می‌باشد که در اجرا با مابقی کولرگازی متفاوت است که برای اطلاعات بیشتر به مقاله داکت اسپلیت مراجعه کنید.
  • در کل هر یک از کولرهای گازی فوق برای کاربری های متفاوتی مناسب هستند که می‌بایست با بهره گیری از نظر کارشناسان و متخصصان این امر بهترین انتخاب را داشته باشید.
  • تهویه سپیدار در این زمینه به صورت رایگان و کاملا تخصصی مشاوره و برآورد های لازم برای نیاز شما مشتریان محترم را پذیرا می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *