مقدمه

ممکن است شما نیز نام چیلر سانتریفیوژ را شنیده باشید؛ اما با عملکرد، انواع و کاربردهای آن آشنایی نداشته باشید. برای سرمایش یک محیط از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود که چیلرها یکی از آن‌ها هستند. چیلر مذکور در زیر مجموعه چیلرهای تراکمی قرار می‌گیرد. این چیلر انواع مختلفی دارد و کاربردهای آن نیز گوناگون است. اجزای چیلرهای سانتریفیوژ، اجزای خاصی هستند که بدون آن‌ها عملکرد این محصولات خوب نخواهند بود. شما با علم بر مزایا و معایب این دستگاه‌های خنک کننده می‌توانید در مورد خرید آن تصمیم گیری کنید. در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.

چیلر سانتریفیوژ چیست؟

چیلر سانتریفیوژ یا چیلرهای مخصوص گریز از مرکز، یکی از انواع چیلرهای تراکمی هستند. برای این که نیروی نبرد موجود در سیکل تبرید در این دستگاه به خوبی گردش داشته باشد، از کمپرسورهای سانتریفیوژ در ساختار این چیلر استفاده می‌شود. عملکرد این کمپرسورها از طریق نیروهای گریز از مرکز انجام می‌شود.‌ در این چیلرها نیروی مربوط به سیالات ورودی به پروانه برخورد می‌کند. سپس نیروی گریز از مرکز ایجاد می‌شود. چرخش پروانه موجود در ساختار این محصول باعث افزایش سرعت و فشار سیالات شده است. معمولا برای این که بار سرمایشی زیادی را ایجاد کنند، از این چیلرها استفاده می‌کنند.‌ این چیلر از اجزای مختلفی تشکیل شده است که اختلال در هر کدام از آن‌ها، موجب اختلال در عملکرد کلی چیلر می‌شود.

چیلر سانتریفیوژ چیست؟

اجزای اصلی چیلر سانتریفیوژ چیست؟

چیلر سانتریفیوژها از قسمت‌های مختلفی تهیه شده‌اند. این قسمت‌ها دست به دست هم می‌دهند تا در نهایت فرآیند خنک سازی توسط چیلر انجام شود. در ادامه اجزای آن را معرفی کرده‌ایم:

 • کمپرسور سانتریفیوژ
 • کندانسور
 • شیر انبساط
 • اپراتور
 • مخزن آب
 • محفظه اصلی
 • لوله‌های انتقال آب
 • سیستم ابزار دقیق
چیلر سانتریفیوژ

انواع چیلر سانتریفیوژ

به طور کلی چیلرهای سانترفیوژ تراکمی را به سه نوع مختلف تقسیم می‌کنند. با توجه به معیارهای مختلف می‌توان طبقه بندی‌های گوناگونی را از این دستگاه‌ها ایجاد کرد. چیلرهای باز، نیمه بسته و بسته، چیلرهای توربوکور و چیلرهای آب خنک و هوا هم این انواع را تشکیل می‌دهند. هر کدام از این محصولات، دارای ویژگی‌های خاصی هستند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

چیلر سانتریفیوژ

سانتریفیوژ توربوکور

این نوع از چیلرها که با نام چیلر توربوکر نیز شناخته می‌شوند، بدون این که به روغن نیاز داشته باشند و بدون اصطکاک و تماس‌های مکانیکی، عمل می‌کنند. اصلی‌ترین عملکرد این دستگاه‌ها بر پایه خواص مغناطیسی می‌چرخد. پروانه‌ای که در این نوع از سانتریفیوژها دوزان دارد، یک میدان مغناطیسی را در اطراف خود ایجاد می‌کند. بنابراین بدون این که تماسی با یاتاقان‌های مغناطیسی خود داشته باشد، کار می‌کند.
این نوع از کمپرسورها دارای طول عمر بالایی هستند و برای استفاده در دراز مدت بسیار مناسبند. این محصول میزان آلودگی صوتی ناشی از عملکرد چیلر را به حداقل رسانده است و ارتعاش چندانی هم ندارد. در کنار این مزیت، باید بگوییم که حجم و وزن این محصول به نسبت سایر محصولات با ویژگی‌های مشابه، کمتر است. بنابراین در هر محیطی می‌توان از آن استفاده نمود. برای این که چیلرهای توربوکور عملکرد بهتری داشته باشند، می‌توان از دو پروانه به جای یک پروانه در ساختار این چیلرها استفاده کرد.

چیلر تراکمی سانتریفیوژ آب خنک و هوا خنک

با توجه به نوع عملکردی که کندانسور این چیلرها دارد، می‌توانیم آن‌ها را به دو نوع آب خنک و هوا خنک تقسیم کنیم. اگر چیلر سانتریفیوژی که شما انتخاب کرده‌اید از نوع آب خنک باشد، بدین معنا است که برای خنک سازی محیط از آب استفاده می‌شود. در واقع کندانسور تعبیه شده در این محصول با استفاده از آب هوای خنک را به بیرون پرتاب می‌کند. در این نوع از چیلرها، باید با استفاده از یک دستگاه دیگر فرآیند خنک کنندگی را انجام داد. برج‌های خنک کننده مازاد بر اجزای داخلی چیلرهای آب خنک، برای عملکرد این چیلرها لازم هستند. توجه داشته باشید که چیلر آب خنک به مراقبت زیادی نیاز دارد و زود آسیب می‌بیند. چیلرهای هوا خنک نوع دیگری از چیلرهای تراکمی سانتریفیوژ هستند که به دستگاه و تجهیزات اضافی نیاز ندارند. کندانسور این چیلرها با استفاده از هوای اطراف خود عمل می‌کند و به برج خنک کننده نیازی ندارند.

بخوانید:  نحوه محاسبه ظرفیت چیلر
چیلر سانتریفیوژ آب خنک

چیلرهای باز، بسته و نیمه بسته سانتریفیوژ

با توجه به نحوه اتصال بخش‌های مکانیکی و الکتریکی که چیلرها دارند، می‌توان آن‌ها را به انواع مختلفی تقسیم کرد. چیلرهای بسته، باز و نیمه بسته از جمله این چیلرها هستند. در واقع تفاوتی که این چیلرها دارند در اجزایی است که در آ‌ن‌ها گنجانده شده است. تجهیزات مکانیکی مثل پروانه و موتور و غیره از جمله اصلی‌ترین بخش‌های یک چیلر به حساب می‌آیند که می‌توانند در هر کدام از این دستگاه‌ها متفاوت باشند‌. علاوه بر آن، شکل قرارگیری این بخش‌ها می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. چیلرهای نیمه بسته سیستمی مشابه با چیلرهای مدار باز دارند. چیلرهای باز کاملاً از هم جدا هستند. اصلی‌ترین ایراد این نوع از چیلرها ریسک نشتی ماده مبرد چیلر است.

مزایای چیلر سانتریفیوژ

مهم‌ترین مزایای چیلر سانتریفیوژ عبارتند از:

 •  فرآیند فشرده کردن هوا در این نوع از چیلرها به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود.
 • این دستگاه‌ها دارای دو حالت تمام بار و کم بار هستند. زمانی که شما چیلر را در حالت تمام بار قرار می‌دهید، می‌توانید راندمان بالایی را از دستگاه مشاهده کنید. این مهم‌ترین مزیتی است که این چیلرها دارند.
 • این نوع از چیلرها به صورت جمع و جور و در ابعاد کوچک طراحی شده‌اند. به همین دلیل فضای زیادی را نیز اشغال نخواهند کرد. شما می‌توانید حتی در محیط‌های کوچک این چیلر را جا دهید و از قابلیت‌های آن استفاده کنید.
 • با توجه به این که حرکت گاز در این محصول به صورت یکنواخت انجام می‌شود، پس سر و صدای کمتری هم ایجاد خواهد شد. ضمن این که این دستگاه خنک کننده لرزش ندارد و آرامش یک محیط را به هم نمی‌زند.
 • برای این که در مصرف انرژی و برق صرفه جویی کنید، این چیلرها انتخابی عالی برای شما هستند.
 • با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانید ظرفیت بالایی از خنک کنندگی را به اندازه ۲۰۰۰ تبرید ایجاد کنید.
 • باید بدانید که هزینه‌های نگهداری از این چیلرها کم است. چرا که تعداد قطعات موجود در ساختار آن‌ها کم است‌ در نتیجه قطعات کنار با هم درگیر خواهند شد.

معایب چیلر تراکمی سانتریفیوژ

در حالت کلی اگر بخواهیم چیلر سانتریفیوژ را بررسی کنیم، باید بگوییم که این چیلر عیب آن چنانی ندارد. اگر این محصول را در حالت بار جزئی قرار دهید، ممکن است راندمان بالایی از آن مشاهده نشود. علاوه بر آن، در این حالت ارتعاشات و سر و صدا چیلر نسبت به حالت طبیعی افزایش می‌یابد. از سوی دیگر اگر مشکل یا اختلالی در این محصول به وجود بیاید، باید تعمیرات تخصصی انجام بگیرد. متاسفانه هر کسی هم نمی‌تواند از پس تعمیرات این دستگاه‌ها بر بیاید. باید توجه داشته باشید که هزینه‌های اولیه‌ای که برای خرید این چیلرها صرف می‌شوند، تقریبا زیاد هستند. این نکات همگی جزو نکاتی هستند که قبل از خرید این چیلرها باید مورد توجه قرار بگیرند.

بخوانید:  تن تبرید چیست ؟ (تعیین ظرفیت دستگاه)

کاربرد چیلر سانتریفیوژ در کجا است؟

محدودیتی برای به کارگیری این نوع از چیلرها در نظر گرفته نشده است. شما می‌توانید در هر محیطی که به دستگاه خنک کننده نیاز دارد، آن‌ها را به کار ببندید. نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که معمولا در ساختمان‌های بزرگ از این چیلرها استفاده می‌شود. مراکز تجاری، هتل‌ها، کارخانه‌ها، فرودگاه‌ها و بیمارستان‌ها به دلیل این که نیاز به برودت سازی زیادی دارند، می‌توانند از این محصول استفاده کنند. با توجه به این که نیاز به سیستم‌های سرمایشی در چنین مراکزی زیاد است، با به کار گیری چیلر سانتریفیوژ می‌توانید هزینه خرید تجهیزات سرمایشی را کاهش دهید.

چه زمانی باید از چیلر سانتریفیوژ استفاده شود؟

زمانی که نیاز باشد یک‌ محیط بزرگ را از نظر انرژی سرمایشی تامین کنید، بحث استفاده از این چیلرها بسط پیدا می‌کند. این محصول افزون بر این که به عنوان خنک کننده کاربرد دارد، می‌تواند آب خنک را نیز تامین کند و از این جهت هم اهمیت دارد. بنابراین انتخابی مناسب برای تمامی ساختمان‌ها و مراکز بزرگ است. معمولا افرادی که می‌خواهند با صرف سرمایه کم یک محیط را خنک کنند، این دستگاه‌های بی نظیر و باکیفیت را انتخاب می‌کنند. برای نیروگاه‌های انرژی، سردخانه‌های بزرگ و مواردی از این قبیل نیز می‌توان چیلر سانتریفیوژ را مناسب دانست.

نکات مهم در نگهداری از چیلر سانتریفیوژ

برای این که در دراز مدت بتوانید از چیلر سانتریفیوژ استفاده کنید، لازم است که در مواقعی به نکات نگهداری از این دستگاه‌ها نیز توجه داشته باشید. بررسی سالیانه این دستگاه ها زیر نظر یک متخصص باعث می‌شود که هزینه‌های تعمیراتی که در آن به وجود می‌آیند تا حد زیادی کاهش پیدا کنند. برخی از نکاتی که به هنگام استفاده از چیلرها باید بدان توجه داشته باشید در ادامه ذکر شده‌اند:

 • تنظیمات آب سرد را بررسی کنید و همه مهره‌ها را چک کنید. اگر نیاز بود روغن دستگاه را چک کنید و روغن درون آن بریزید.
 • محدودیت بار موتور را طوری تنظیم کنید که می‌خواهید دستگاه در محیط کار کند.
 • همه ترازها را با مشخصاتی که نیاز است بررسی کنید.
 • پمپ روغن و آب بندی دستگاه را چک کنید و در نهایت اتصالات الکتریکی آن را نیز مورد بررسی دهید. بخاری روغن و ترموستات آن را هر ۶ ماه یک بار چک کنید.
 • علاوه بر آن لازم است که کندانسور این دستگاه‌ها که اغلب آن‌ها آبی هستند را هر یک سال یک بار بررسی کنید و اگر عیبی در آن به وجود آمده است آن را برطرف نمایید.

قیمت چیلر سانتریفیوژ

مصرف کنندگانی که همواره به محصولاتی با ظرفیت بالای خنک کنندگی نیاز دارند، سعی می‌کنند که به دلیل مزایای چیلر سانتریفیوژ از آن استفاده کنند. حال ممکن است این افراد سوال کنند که قیمت چیلر چقدر است؟! در پاسخ به این سوال، فاکتورهای متعددی قابل بررسی هستند. این فاکتورها به طور مستقیم قیمت دستگاه‌های چیلر تراکمی سانتریفیوژ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. آن‌ها عبارتند از:

بخوانید:  داکت اسپلیت چیست
 • فناوری‌های به کار رفته در ساختار چیلر

اولین و مهم‌ترین عاملی که باعث متحول شدن قیمت این چیلرها می‌شود، فناوری‌هایی است که در آن به کار گرفته می‌شود. اگر در چیلر از فناوری توربوکور استفاده شده باشد، قیمت آن نیز تا حد زیادی افزایش خواهد یاقت. در غیر این صورت قیمت این محصول در حد متعادل خواهد بود.

 • نوع کندانسور

نوع کندانسور که در ساختار این چیلر قرار دارد نیز بسیار مهم است. چیلرهای کندانسور هوا خنک با چیلرهای کندانسور آب خنک در قیمت تفاوت دارند. هر کاربری باید با توجه به وضعیت بنای مد نظر خود و شرایط آب و هوایی، نوع خاصی از این چیلرها را انتخاب کند. در این زمینه می‌توانید از کارشناسان وب سایت ما هم کمک بگیرید تا در خرید خود موفق باشید.

 • میزان کیفیت چیلر

هر قطعه‌ای که در دستگاه‌های تهویه مطبوع قرار می‌گیرند، به نوعی در قیمت نهایی محصول اثر گذار هستند. دستگاه‌های گریز از مرکز نیز از این قاعده کلی جدا نیست. بنابراین باید با توجه به کیفیت قطعات خود قیمت گذاری شود. اگر به دنبال چیلر سانتریفیوژ با قابلیت‌های بیشتر و کیفیت بالاتر هستید، مسلما باید هزینه‌‌های بیشتری را هم بپردازید.

 • شرکت تولید کننده دستگاه

امروزه برندهای مختلف مشغول تولید دستگاه‌های چیلر تراکمی در انواع مختلف هستند. هر کدام از این برندها از قطعاتی در مدل‌های مختلف استفاده می‌کنند. همین باعث شده است که قیمت محصولات یک برند تولید کننده نسبت به برند دیگر متفاوت باشد.

خرید چیلر تراکمی سانتریفیوژ

در حال حاضر، مراکز زیادی وجود دارند که شما می‌توانید خریدهای خود را از آن‌ها انجام دهید. برای خرید چیلرهای سانتریفیوژ نیز انتخابات زیادی پیش روی شما است. آنچه که اهمیت دارد، این است که بهترین مرکز فروش این دستکاه‌ها را انتخاب کنید. چرا که تنها مراکز معتبر و برتر هستند که دستگاه‌هایی اصل، با قیمت مناسب و با ضمانت نامه را به شما عزیزان ارائه می‌کنند. ما با راه اندازی وب سایت مجازی خود، در زمینه سهولت شما عزیزان گان برداشته‌ایم‌ اگر قصد خرید این ویلاها را دارید، دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست. شما می‌توانید سفارشات خرید این محصولات را ثبت کنید. سپس در کو‌تاه‌ترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید. در ضمن، می‌توانید برای کسب راهنمایی‌های بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد چیلر سانتریفیوژ صحبت کردیم و آن را برایتان معرفی نمودیم. این محصول اجزای مختلفی دارد و در انواع گوناگون تولید شده است. با توجه به ساختار چیلر، فناوری آن و نوع‌ کندانسوری که چیلر دارد، می‌توان آن را به انواع مختلف تقسیم کرد. این چیلرها مزایایی همچون کاهش مصرف برق، کاهش انرژی، کاهش هزینه‌های تعمیر و راندمان بالا را به همراه دارند. در ضمن، این دستگاه‌ها معایبی هم دارند که برایتان شرح دادیم. شما می‌توانید در ساختمان‌های بزرگ، ادارات، سردخانه‌ها، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و حتی در مراکز انرژی هسته‌ای از این دستگاه‌ها استفاده کنید. قیمت این محصولات با توجه به عوامل مختلفی همچون شرکت تولید کننده، کیفیت چیلر، نوع کندانسور و‌مواردی از این قبیل تعیین می‌شود.

شرکت تهویه سپیدار نماینده فروش و خدمات چیلر میدیا در انتخاب نوع چیلر با شما همراهی می کند. جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *