از کاربردی‌ ترین سیستم‌ های مورد استفاده در ساختمان‌ ها می‌ توان به سیستم تهویه مطبوع اشاره کرد. در این سیستم دستگاه‌ های بسیار مختلفی استفاده می ‌شوند. یکی از این دستگاه‌ ها که کاربرد بسیار زیادی دارد و گاهی نیز هم برای سرمایش و هم برای گرمایش از آن ها استفاده می‌ کنند، فن کویل ‌ها هستند. این دستگاه از نظر نوع کاربرد، نوع مدل، نوع استفاده و حتی برد تنوع بسیار زیادی دارد. نمی‌ توان هر یک از انواع فن کویل‌ ها را برای هر مکان با مشخصاتی استفاده کرد. اهمیت آشنایی با فن کویل و انواع آن به منظور انتخاب بهتر است. با ما همراه باشید تا توضیحات کاملتری ارائه دهیم.

 

فن کوئل چیست و انواع آن؟

فن کوئل یک دستگاه کاربردی در سیستم تهویه مطبوع است. این دستگاه از دو بخش مبدل حرارتی و فن تشکیل می ‌شود. امروزه در تمامی ساختمان‌ های صنعتی، مسکونی و تجاری از فن‌ کویل استفاده می‌ کنند. دستگاه هایی نظیر فن کویل دارای قابلیت ‌های متنوعی هستند. در برخی موارد برای تنظیم درجه حرارت هوای محیط اطراف از آن استفاده می ‌کنند البته این کنترل بر اساس یک پروسه خاصی انجام می‌ شود. این مبدل حرارتی آب سرد یا گرم تولید شده را با کمک چیلر یا دیگ، در داخل لوله ‌های کویل به گردش در می‌ آورد. زمانی که هوای اتاق با کمک الکتروفن به یونیت فن کشیده شود، وارد مرحله فیلتر خواهد شد. دمای هوای وارده به فیلتر، هنگام عبور از روی کویل تغییر دما می ‌دهد. این هوای تغییر داده شده توسط کانال و به صورت مستقیم به اتاق باز می گردد.

اگر شما دستگاه را روشن کنید، توسط دریچه برگشتی هوا به داخل کشیده می‌ شود. این هوای مکیده شده باید از فیلتر عبور کند تا مبدل حرارتی این جریان هوا را به داخل کانال بفرستد. جریان هوای دمیده شده به داخل کانال، توسط دریچه رفت به صورت دهش به داخل ساختمان هدایت می شود. این فرآیند و گردش هوا تا زمانی ادامه دارد که دستگاه روشن باشد. تکرار این فرآیند باعث خنک شدن فضای داخلی اتاق می ‌شود. فن کویل ‌ها در هر مدل با هر ساختاری تنها برای یک عملکرد به تولید می‌ رسند. البته فن‌ کویل از نظر مشخصه های مختلفی تقسیم بندی می ‌شود. در ادامه به معرفی انواع فن کویل و تقسیم بندی ‌های آن می ‌پردازیم.

انواع فن کویل از نظر نوع کاربرد

از انواع این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فن کویل زمینی

فن کویل‌ های زمینی پر کاربردترین مدل هستند. این محصولات به شکل مستطیل طراحی شده اند. این مدل از انواع فن کویل ‌ها خود به صورت روکار و توکار هستند. اما مدل‌های روکار که روی سطح زمین قرار می‌گیرند، خود در سه حالت شیبدار، بالازن و روبرو زن تولید می شوند. این فن کویل ها مجهز به ریموت کنترل از راه دور بوده و به راحتی می ‌توان آن ها را کنترل کرد. همچنین با وجود ترموستات دستی برای این مدل ‌ها، قابلیت تنظیم دما نیز در آن ها وجود دارد. مدل ‌های روکار و توکار این فن کویل ‌ها هر یک دارای مزایای خاصی هستند. معمولا فن کویل ‌های زمینی توکار در زمین و در داخل یک گودی قرار می‌گیرند اما مدل ‌های روکار به راحتی دیده می شوند. قطعاً که مدل‌ های توکار فضایی از روی سطح زمین را اشغال نمی‌ کنند. بسیاری از افراد به دلیل همین مزیت مدل های زمینی توکار را می‌خرند.

فن کویل زمینی

کنترل از راه دور بوده و به راحتی می ‌توان آن ها را کنترل کرد. همچنین با وجود ترموستات دستی برای این مدل ‌ها، قابلیت تنظیم دما نیز در آن ها وجود دارد. مدل ‌های روکار و توکار این فن کویل ‌ها هر یک دارای مزایای خاصی هستند. معمولا فن کویل ‌های زمینی توکار در زمین و در داخل یک گودی قرار می‌گیرند اما مدل ‌های روکار به راحتی دیده می شوند. قطعاً که مدل‌ های توکار فضایی از روی سطح زمین را اشغال نمی‌ کنند. بسیاری از افراد به دلیل همین مزیت مدل های زمینی توکار را می‌خرند.

بخوانید:  تفاوت کولرگازی و چیلر

فن کویل سقفی زمینی

مدل‌های سقفی زمینی فن کویل ‌ها نیز یکی از کاربردی ‌ترین دستگاه‌ های فن کویل است. این مدل‌ ها همان گونه که از نام آن ها پیداست برای سقف و زمین به صورت عمودی و افقی استفاده می‌ شوند. فن کویل های سقفی زمینی در دو مدل روکار و توکار قابل استفاده هستند. معمولاً زیر سقف کاذب می ‌توانید از این مدل ها استفاده کنید. نصب دستگاه های توکار در داخل سقف کاذب به راحتی انجام می‌ شود. معمولاً مدل‌ های توکاری که در داخل سقف کاذب قرار می ‌گیرند، تنها فیلتر آن ها را می ‌توان مشاهده کرد. از این دستگاه‌ ها در ساختمان‌ های امروز و در سیستم ‌های پیشرفته به جای رادیاتور استفاده می‌ کنند. این مدل‌ ها نیز دارای ریموت کنترل از راه دور هستند.

فن کویل سقفی زمینی

با کمک این ریموت می ‌توانید از فاصله دور دمای آن را کنترل کنید. برندهای بسیار زیادی از این مدل ‌ها و تمامی انواع فن کویل ها در بازار وجود دارد. تنها انتخاب یک مدل مناسب از فن کویل کافی نیس،ت بلکه باید کیفیت آن نیز مطلوب باشد.

سه مدل از پرکاربردترین فن کویل‌ های بازار

پرکاربردترین فن کویل ها عبارتند از:

فن کویل دیواری

مدل ‌های دیواری فن کویل نیز به صورت دیواری نصب می ‌شود. فن کوئل دیواری هم اکنون با استقبال بالایی مواجه است. این مدل ‌ها با تکنولوژی پیشرفته‌ تر به عنوان جدیدترین فن کویل هستند. عملکرد این مدل ‌ها بهتر از دیگر انواع فن کویل است همچنین ظاهری مدرن ‌تر دارند. شکل طراحی این مدل ها خاص‌ تر از دیگر انواع کویل‌ ها است. معمولاً این مدل‌ ها مشابه اسپیلت دیواری هستند.

فن کویل دیواری

فن کویل سقفی

فن کویل سقفی متداول ‌ترین مدل این دستگاه است. مدل ‌های سقفی مدت‌ هاست روانه بازار شده اند. این فن کویل‌ ها خود در سه مدل روکار، توکار و فن کویل کانالی با ظرفیت‌ های مختلف هستند. هر یک از انواع این مدل‌ ها را روی سقف یا در قسمت زیر سقف می ‌توان نصب کرد. معمولا مدل‌ های کانالی و سقفی به صورت توکار در قسمت زیر سقف کاذب اجرا می‌ شوند. مدل ‌های روکار فن کویل، تنها در قسمت زیر سقف و روی زمین قابل استفاده هستند. فن کویل های سقفی به راحتی نصب می ‌شوند و به صورت دو لوله و چهار لوله‌ ای می ‌توان از آن ها استفاده کرد. این دستگاه به گونه ‌ای طراحی شده که هم از قسمت پشت و هم از زیر دستگاه هوای تازه، از آن خارج می شود.
امکان کانال کشی با طول بسیار بالا در مدل‌ های سقفی توکار وجود دارد و به همین سبب می ‌توان آن ها را برای فضاهای بزرگتر استفاده کرد. این فن کویل‌ ها بر اساس ظرفیت موتور و تعداد فن دارای انواع مختلفی هستند.

فن کویل سقفی

فن کویل ایستاده

خاص ‌ترین نوع انواع فن کویل مدل‌ های ایستاده است. افرادی که نیاز به فن کویل با ظرفیت بالا دارند، می ‌توانند مدل‌ های ایستاده را انتخاب کنند. چنین فن کویل‌ هایی در ظرفیت ‌های بیشتر از دیگر مدل‌ ها به تولید می‌ رسند. در ساختار این دستگاه برد الکتریکی هوشمند وجود دارد: با توجه به این برد، مدیریت و کنترل آن از راه دور انجام می ‌شود. البته تنظیم دما توسط شبکه یکپارچه و برنامه‌ ریزی زمان روشن و خاموش کردن نیز در این دستگاه وجود دارد.

فن کویل ایستاده

انواع فن کویل از نظر مسیر ورودی و خروجی آب

فن کویل ها تنها از نظر ساختار و نوع کاربرد تقسیم بندی نمی‌ شوند. این دستگاه را از نظر تعداد مسیرهای ورودی و خروجی نیز می ‌توان تقسیم بندی کرد. این طبقه ‌بندی فن کویل بر اساس تعداد لوله ‌های مورد استفاده برای استفاده از این دستگاه است.

بخوانید:  تفاوت چیلر و هواساز
انواع فن کویل

فن کویل دو لوله ای

مدل های دو لوله ‌ای کاربردی ‌ترین مدل فن کویل با یک ساختار خاص است. از این مدل‌ ها برای یک مبدل حرارتی استفاده می ‌شود. دلیل نامگذاری فن کویل ‌ها به خاطر ساختار آن ها است. در ساختمان فن کویل یک لوله ورودی و یک لوله خروجی آب وجود دارد. مسیر آب ورودی و آب خروجی توسط شیر سه راهه در این دستگاه تغییر می‌ کند. برای تولید این مدل از فن کویل ها، از دو فن حرارتی استفاده می ‌شود. دو لوله به عنوان مسیر رفت و برگشت در این دستگاه وجود دارد.

فن کویل های چهار لوله ای

فن کویل های چهار لوله‌ ای برخلاف مدل‌ های دو لوله‌ ای دارای دو فن حرارتی هستند. برای بسیاری از ساختمان‌ ها همزمان نیاز به سرمایش و گرمایش است. همانطور که مستحضرید، کویل حرارتی دو لوله خروجی و ورودی هوای گرم و سرد دارد. استفاده از این کویل ‌های حرارتی در فن کویل الزامی است. این فن ‌کویل ها شامل دو لوله ‌های ورودی و خروجی هستند. در مدل‌ های دو لوله ‌ای تنها برای خنک کردن و رفت و برگشت هوای خنک و هوای گرم، از یک فن حرارتی استفاده کرده اند. برای مکان‌ هایی که هم نیاز به سرمایش و هم گرمایش دارند، باید فن کویل‌هایی را با دو فن حرارتی استفاده کرد. این مدل ‌ها دو لوله ورودی و دو لوله خروجی دارند. معمولا برای قسمتی از ساختمان سرمایش و برای بخش دیگری باعث ایجاد گرمایش می ‌شوند. چنین مدل‌ هایی را بیشتر برای بیمارستان‌ ها یا هتل ‌ها استفاده می ‌کنند.

مهمترین قسمت‌ های دستگاه فن کویل

سیستم فن کویل که به صورت برودتی و حرارتی کار می ‌کند، یک سیستم پیشرفته و کاربردی است. این دستگاه در انواع مدل‌ های بسیار مختلفی به تولید می ‌رسد. برخلاف شکل ظاهری و برخی از قطعات اضافی مورد استفاده، تمامی فن کویل ها از قطعات و قسمت ‌های یکسانی تولید می‌ شوند. برخی از مهمترین اجزای فن کویل عبارتند از:
موتور
موتور به عنوان مهم‌ ترین قسمت فن کویل و حتی بسیاری از دستگاه‌ های الکتریکی و الکترونیکی است. الکتروموتور به منظور انتقال توان و انرژی در فن کویل استفاده می‌شود. این دستگاه باعث چرخش فن و حرکت کامل خواهد شد. موتور معمولاً در دورهای گوناگون از ۳ تا ۷ دور است. الکتروموتور هایی با دور بیشتر و صدای کمتر مناسب ‌تر هستند. این قسمت خود از قطعات بسیار مختلفی تشکیل می ‌شود. شفت و بلبرینگ به عنوان مهم ‌ترین اجزای الکتروموتور هستند. معمولاً بلبرینگ برای کاهش صدای موتور و افزایش کارایی آن است. موتورها از نظر قدرت نیز متنوع هستند. به تناسب مشخصات فن کویل باید یک موتور را با مشخصات و قدرتی متناسب با فن کویل انتخاب کرد.

فن
بعد از الکتروموتور فن به عنوان دیگر اجزای مهم فن کویل محسوب می ‌شود. وظیفه گردش هوا در فن کویل به عهده فن است. این قطعات خود در مدل ‌های چپ گرد و راست گرد هستند. همچنین از نظر جنس نیز در مدل‌ های فلزی یا غیر فلزی که معمولاً از جنس پلیمر هستند، تولید می‌ شود. فن کویل های فلزی در مقایسه با مدل های پلیمری قیمت بالاتری دارند چرا که مقاومت آن ها بیشتر است. این مدل ‌ها در برابر حرارت بالا و پایین، مقاومت زیادی دارند. قیمت مدل‌ های پلیمری کمتر است و صدای باد کمتری نیز تولید می ‌کنند. فن در قسمتی به نام هوزینگ قرار می ‌گیرد و با توجه به ظرفیت و طراحی فن کویل، یک یا چندین فن در آن ها استفاده می ‌شود.

بخوانید:  تفاوت کولرگازی و چیلر

اجزای مهم سیستم فن کویل

اجزای فن کویل عبارتند از:
فیلتر
فیلتر به عنوان یک قطعه مهم و کاربردی برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل دستگاه استفاده می ‌شود. معمولا فیلتر در قسمت ورودی فن کویل قرار دارد. این قطعه از عبور گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می ‌کند. فیلترها نیز خود دارای انواع مختلفی هستند که معمولاً قدرت عملکرد متفاوتی دارند. فیلترهایی با قابلیت شستشو، برای فن کویل مناسب ‌تر هستند. چنین فیلترهایی را بلافاصله پس از کثیف شدن می ‌توان تمیز کرد. فیلترها نیز از نظر جنس در دو مدل پلاستیکی و فلزی تولید می ‌شوند. فیلتر در فن کویل و تمام دستگاه‌ هایی که استفاده می ‌شود، وظیفه حذف آلودگی‌ ها را دارد. فیلترها را از نظر جنس تنها متناسب با نوع کاربرد می ‌توان انتخاب کرد. گاهی از فیلترهای پیشرفته با چندین لایه برای فیلتر کردن استفاده می‌ شود.

کویل حرارتی
از قطعات مهمی که در فن کویل ایفای نقش می ‌کند، کویل حرارتی است. این قطعات شامل لوله‌ های مسی هستند که در کنار فن های آلومینیومی، کویل حرارتی را تشکیل می‌ دهند. هر یک از فن کویل ‌ها در برند های مختلف با تعداد لوله تعداد فن و با آرایش مختلفی تولید می ‌شوند. ساخت هر یک از شرکت ‌ها اگرچه از نظر ساختار با یکدیگر تفاوت دارند، اما برای یک هدف طراحی شده‌ اند. لوله ‌های کویل حرارتی را به کلکتور خروجی و ورودی اتصال می ‌دهند. وظیفه تامین آب سرد در فصل گرما بر عهده یکی از لوله‌ ها و در زمستان نیز وظیفه تامین آب گرم بر عهده لوله دیگری است. گاهی از دو کویل حرارتی در یک دستگاه فن کویل استفاده می کنند.
در صورتی دو کویل حرارتی در کنار یکدیگر استفاده می ‌شوند که به صورت همزمان نیاز به هوای سرد و هوای گرم است. معمولا به این مدل ها با چنین کاربردی، فن کویل چهار لوله ‌ای می ‌گویند. از نظر قیمت نیز مدل ‌های چهار لوله ‌ای قیمت بالاتری در مقایسه با فن کویل ‌های دو لوله‌ ای دارند.

فن کویل میدیا یک انتخاب خاص
هر یک از انواع فن کویل ها برای کاربردهای خاصی طراحی شده ‌اند. اکنون می ‌دانید که چه مدل از انواع فن کویل را با چه مشخصاتی انتخاب کنید. اما در رابطه با برند چه پیشنهادی دارید؟ برندهای بسیار زیادی از فن کویل هم اکنون در بازار ایران و جهان وجود دارد. برند میدیا (Midea) یکی از برند های بی‌ رقیب و شناخته شده است. شرکت میدیا به عنوان یکی از شرکت‌ های بزرگ چینی، بهترین انواع سیستم ‌های تهویه مطبوع را تولید می ‌کند. تنوع فن کویل‌ های این مجموعه، بسیار زیاد است. از نظر کیفیت نیز محصولات شرکت میدیا رقیب ندارند. همچنین از نظر ظاهری نیز به دلیل طراحی زیبا، مدرن و شیک هستند. قیمت محصولات مدیا نیز مقرون به صرفه نسبت به دیگر برندهای بازار است.

نتیجه
فن کویل به عنوان یکی از سیستم ‌های تهویه مطبوع در دو نوع وجود دارد. این دستگاه هم برای سرمایش و هم برای گرمایش استفاده می ‌شود. حتی گاهی می ‌توان از مدل‌ های چهار لوله ‌ای فن‌ کویل برای یک ساختمان به صورت همزمان برای سرمایش و گرمایش استفاده کرد. قدرت خنک کنندگی فن کویل در مقایسه با دیگر سیستم‌ های تهویه مطبوع بیشتر است. اکنون اگر به دنبال بهترین فن کویل‌ های پرقدرت و قیمت مناسب بازار هستید، با مشاورین ما در تهویه سپیدار تماس بگیرید. فن کویل مدیا با گارانتی و خدمات پس از فروش به شما پیشنهاد می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *